Piercing a naše zdravie

Piercing a naše zdravie

Piercing ako forma skrášľovania tela a symbolu moci je známa stáročia. História piercingu siaha hlboko do našej minulosti, keď piercing predstavoval určité spoločenské postavenie v rámci skupiny. V dnešnej dobe je piercing rovnako obľúbený u mužov aj žien. Dôvody, pre ktoré si ľudia nechávajú robiť piercing sú rôzne.

piercing-do-pupkuU niekoho sa prejavuje túžba vylepšenia estetického vzhľadu, alebo štylizácia do želanej podoby či vyjadrenie sympatií k určitému kolektívu alebo skupine ľudí.

Piercing je aj vyjadrením extrémneho individualizmu a životného postoja. Čo vedie ľudí k piercingu je veľmi individuálne, avšak nechať si prepichnúť časť svojho tela patrí medzi závažné rozhodnutie. Je preto dôležité si uvedomiť všetky pozitíva, ale aj možné riziká spojené s piercingom.

Čo hovorí na piercing lekár?

Piercing z pohľadu lekárov je nevhodný zásah do ľudského organizmu, ktorý prináša aj určité zdravotné riziká, spojené najmä s hygienou, spôsobom vykonávania piercingu, ale aj kvalitou použitých materiálov. Pri dodržaní základných pravidiel a štandardov môžeme piercing považovať za bezpečný.

Kam s piercingom?

piercing do nosuNajčastejším miestom pre piercing sú uši a to najmä ušný lalôčik a ušná chrupavka. Kým pri prepichnutí ušného laloka zvyčajne nedochádza k zraneniam a hojenie ranky je pre väčšinu ľudí bezproblémové, pri prepichnutí chrupavky je potrebné rátať s možnými komplikáciami ako je dlhšia doba hojenia a zhoršená možnosť čistenia prepichnutého miesta.

Obľúbeným je aj  piercing do nosa, na ústa a jazyk, obočie, pupok, a oblasť genitálií. Každé miesto piercingu má svoju normálnu dobu hojenia a svoju škálu možných problémov.

Bežné problémy, ktoré sa môžu objaviť pri piercingu:

  • Infekcia v mieste prepichnutia
  • Infekcie úst alebo pier, ťažkosti pri prehĺtaní alebo príjmaní potravy.
  • Infekcie bradavky (obmedzenie schopnosti dojčenia)
  • Rozdelenie alebo roztrhnutie kože, čo môže spôsobiť vznik jazvy.
  • Problémy s určitým typom šperkov – alergická reakcia na materiál šperku.

Ako predísť problémom pri piercingu?

šperk-piercingZákladom je prevencia. Znamená to, že väčšine komplikácii môžeme predísť správnym výberom šperkov. Rovnako je dôležité aby pri vykonávaní piercingu boli dodržané všetky zdravotné a hygienické podmienky, hlavne absolútna sterilita použitých nástrojov a šperkov.

  • Uistite sa, že použijete typ šperkov určených pre piercing.
  • Zhodnoťte svoj zdravotný stav.
  • Používajte iba nealergénne šperky.
  • Chirurgická nerezová oceľ, zlato, platina, niób, titán sú typy materiálov vhodné pre použitie na nový piercing.
  • Ak nie je použitá sterilná technika, zvyšuje sa šanca na šírenie chorôb (vírusy a infekcie).

Ak sa rozhodujete pre  piercing, je užitočné dozvedieť sa viac informácií od známych, alebo odborníkov ktorí už majú s piercingom skúsenosti. Koľko to stálo? Bolo to bolestivé? Ako dlho sa piercing hojil? Keby bola šanca rozhodnúť sa ešte raz, urobil by si piercing znovu?  Odpovede na tieto a ďalšie otázky umožnia poznať riziká a získať istotu či je, alebo nieje piercing vhodný aj pre Vás.

 

Sorry, comments are closed for this post.

CENTRUM ZDRAVEJ VÝŽIVY

stránky sú vo výstavbe, pripravujeme nový obsah

There are no icons to display.