PREČO UŽÍVAŤ PROBIOTIKÁ?

PREČO UŽÍVAŤ PROBIOTIKÁ?

Tráviaci trakt každého človeka je už od narodenia osídľovaný množstvom baktérií, z ktorých niektoré sú prospešné a niektoré nie.

U dospelého jedinca sa v tráviacom trakte dá nájsť až 400 a viac druhov baktérií, pričom veľké množstvo z nich je pre naše zdravie nevyhnutné.

Zloženie črevnej mikroflóry je dôležité nielen v detstve kvôli správnemu vývoju organizmu, ale rovnako aj v období dospelosti.

Náš tip:

Probiotiká si môžete výhodne zakúpiť  v internetovej lekárni
bez lekárskeho predpisu.

Avšak v dnešnej uponáhľanej dobe na nás pôsobí čoraz väčšie množstvo negatívnych faktorov, ktoré spôsobujú okrem iného aj narušenie rovnováhy črevnej mikroflóry.

Ide napríklad o nesprávne stravovanie, pôsobenie fyzického a psychického stresu, rôzne poruchy metabolizmu, infekčné a vírusové ochorenia alebo liečbu antibiotikami.

A práve probiotiká, ktoré vo veľkej miere znižujú výskyt nežiadúcich mikroorganizmov, výrazne napomáhajú udržiavať rovnováhu črevnej mikroflóry.

Čo sú probiotiká?

Slovo  „probiotiká“ sa používa na definovanie tých mikroorganizmov, ktoré, ak sú užívané vo vhodnom množstve a počas určitej doby, môžu začať vo vnútornom prostredí tela kolonizovať a tým mať priaznivý účinok na zdravie užívateľa.

Už naši predkovia poznali priaznivé účinky probiotík, pretože boli prirodzenou súčasťou ich stravy (napr. bryndza, kvasené mliečne produkty…). V posledných desaťročiach sa však zmenil charakter našej stravy.

Do jedálničku sme zaradili veľa umelej stravy. Výrobky sú často pasterizované, chemicky upravované a priemyselne spracované potraviny sú často zbavené významnej časti vlákniny, vitamínov a minerálov (napr. biela múka). Takáto strava dodáva do organizmu mnohé nepotrebné látky. A práve strava sa podpisuje v podstatnej miere na našom zdraví.

Už samotný fakt, že alergia, infarkt, rakovina sa vyskytujú v posledných rokoch častejšie signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Samozrejme nikde nie je napísané, že užívaním probiotík sa zbavíte všetkých chorôb. Probiotikum nie je všeliek ako by sa mnohí mohli domnievať.

Výhodné balenie probiotík v internetovej lekárni

Avšak mnohé klinické štúdie s probiotickými baktériami dokazujú, že vybrané kmene majú priaznivý vplyv na ľudské zdravie a ich užívaním je možné dosiahnuť aspoň zlepšenie stavu. Zaradenie probiotík do denného stravovacieho režimu je preto vhodné nielen pre pacientov, ale aj pre zdravú časť populácie.

Nespoliehajte sa však len na mliečne výrobky s obsahom probiotík. Tie majú pozitívny účinok na človeka iba v prípade, že baktérie sa do čreva dostanú živé a v dostatočnom množstve. Avšak mnohé probiotické výrobky skladovanie počas záručnej doby výrobku, ale predovšetkým prechod tráviacim traktom človeka neprežijú.

Aby ste dosiahli želaný účinok, užívajte probiotiká denne vo forme suplementov (výživových doplnkov).

Úloha probiotík

Užívanie probiotík sa spája s mnohými  priaznivými účinkami, ako napr.:

  • zlepšenie problémov s trávením (napr. hnačka, zápcha…)
  • obnovenie črevnej mikroflóry, ktorá bola narušená užívaním antibiotík alebo pôsobením iných nepriaznivých vplyvov
  • podporné pôsobenie pri  akútnej hnačke alebo bakteriálnej hnačke u novorodencov
  • preventívne pôsobenie proti hnačke
  • posilnenie prirodzenej obranyschopnosti organizmu človeka
  • zlepšenie stavu u alergických pacientov (zníženie výskytu alergií a neznášanlivostí potravín – napr. laktózy)

Výber vhodných probiotík

Na našom trhu môžeme nájsť potraviny, potravinové doplnky, alebo liečivá, ktoré obsahujú rôzne kmene probiotických kultúr. Tie však majú rôznu kvalitu, môžu obsahovať rôzne množstvo mikroorganizmov.

Niektoré výrobky uvádzajú počet živých mikroorganizmov v dennej dávke v miliardách (ACTIBAX Family – v jednej tablete viac ako 1 miliarda životaschopných buniek; ACTIBAX Probio – denná dávka (10 kvapiek) obsahuje tiež viac ako miliardu živých bakteriálnych kultúr Lactobacillus rhamnosus GG), niektoré len v miliónoch, čo hovorí o nižšej hodnote produktu.

U probiotík je veľmi dôležité akou technológiou sú vybrané kmene mikroorganizmov zakomponované do produktu (produkty ACTIBAX FamilyACTIBAX Probio sú vyrobené jedinečnou patentovanou metódou probiotickej mikroenkapsulácie, ktorá zvyšuje životaschopnosť probiotických baktérií v tráviacom trakte).

Dôležité totiž je, aby probiotiká prežili  nielen transport a skladovanie, ale aj cestu tráviacim traktom v kyslom prostredí. Napr. ak si kúpite jogurt s obsahom probiotických kultúr, je veľmi nepravdepodobné, že v dobe ešte niekoľko dní pred jeho expiráciou sú tieto mikróby stále živé.

Sorry, comments are closed for this post.

CENTRUM ZDRAVEJ VÝŽIVY

stránky sú vo výstavbe, pripravujeme nový obsah

There are no icons to display.